Kaip išsirinkti oro kompresorių?

Kas yra kompresorius?

Veikimo principas – kompresorius suspaudžia orą resiveryje dėl ko atsiranda aukštas slėgis, energija perduodama pneumatinių prietaisų ar įrenginių veikimui.
Kompresoriai naudojami: automobilių pramonėje, statybos sektoriuje, dažymo darbams atlikti, ekskavatoriuose, malimo įrenginiuose, mechanizuotose skalbyklose bei cheminėse valyklose.

Kokios yra kompresoriaus rūšys?

Egzistuoja dvi kompresorių rūšys: sraigtiniai, stūmokliniai.

Sraigtiniai kompresoriai: Sraigtiniai kompresoriai yra trijų rūšių: žemo slėgio betepalinis, su diržine ir tiesiogine pavara. Tokio tipo kompresoriai suspaudžia orą sraigto pagalba. Sraigtinių kompresorių privalumai: ilgas tarnavimo laikas, dirba tyliai, gali dirbti visą parą ir ilgiau nesustodamas ir sunaudoja mažiau elektros energijos tam pačiam aukštam slėgiui sukurti. Būtent dėl šių priežasčių sraigtiniai kompresoriai vis labiau įsivyrauja gamybinėse įmonėse, kadangi šių įrenginių darbų našumas ir efektyvumas yra kur kas didesni, nei stūmoklinių oro kompresorių. Tačiau sraigtiniai kompresoriai yra brangesni už stūmoklinius kompresorius, būtent dėl šios priežasties juos mažai kas renkasi namų ūkyje, priešingai, nei stūmoklinius oro kompresorius.

Tokio tipo kompresoriai suspaudžia orą sraigto pagalba. Sraigtiniame kompresoriuje oras spaudžiamas dirbant dviems sraigtams. Kai mes girdime specifinį triukšmą, yra suspaudžiamas sraigtų pagalba oras. Kai sraigtinis kompresorius prispaudžia pilną talpą aukšto slėgio oru, jis išsijungia ir nutyla.

Stūmokliniai kompresoriai: Stūmokliniai kompresoriai dažniausiai naudojami ne ištisą darbo dieną ir su mažai iki 1000 l/min suspausto oro kiekiu. Vienas iš vertingiausių šių kompresorių privalumų, kad jie yra nebrangūs, kaina yra daugeliui prieinama ir jie yra mobilūs, todėl be vargo kompresorių perkelsit iš vienos vietos į kitą. 

Stūmoklinių kompresorių eksploatacinė priežiūra: nuolatos palaikykite reikiamą tepalų lygį, reguliariai keiskite įsiurbimo filtrą, po naudojimo nuorinkite resiveryje susikaupusį kondensatą.

Stūmoklinių kompresorių rūšys skirstomos į:
  • Betepalinius oro kompresorius
  • Tiesioginės pavaros oro kompresoriu
  • Kompresorius su diržine pavara
Kompresoriaus našumas

Našumas – tai vienas iš svarbiausių kompresoriaus komponentų, šis rodiklis yra matuojamas kiek per vieną minutę kompresorius maksimaliai oro gali išleisti į išorę, kiekis yra matuojamas litrais. Įvairioms darbo sferoms reikalingi skirtingi kiekiai, todėl rinkdamiesi kompresorių atidžiai paskaičiuokite koks poreikis litrais bus Jūsų darbo vietoje. Pavyzdžiui, smūginiui veržliasūkiui reikalingos 150 l/min oro sąnaudos, tai reiškia, kad Jums reikalingas 200/250 l/min oro sąnaudų, atsargos reikalingos tam, kad neperkrauti kompresorius. Kai renkatės kompresorių atsižvelkite į daugiausiai oro sąnaudų sunaudojantį įrankį ar įrenginį, pridėkite našumo atsargos, o jei turite įrankių, kuriems reikalingas itin mažas oro kiekis rinkitės kompresorių su ribotuvu, taip jis bus itin universalus. Taip pat atsižvelkite į tai, jog kai, kurie kompresoriai yra nuolatinio naudojimo, kai kurie periodinio, nuspręskite, kaip dažnai naudosite oro kompresorių, nes įsigijus per mažo našumo kompresorių galimi darbo trukdžiai, jis gali išsijunginėti, nesustodamas pumpuos orą, tačiau reikiamo slėgio taip ir nepasieks, esant tokiam darbui pagreitėja kompresoriaus susidėvėjimas.

Resiverio (rinktuvo talpa) talpa

Resiveris – tai talpa į, kurią patenka suspaustas oras, kitaip vadinama rinktuvo talpa arba slėginiai indai, oro bakai. Vienas iš svarbiausių aspektų į kurį turite atkreipti dėmesį, tai sertifikatai, saugūs bei kokybiški resiveriai turi būti sertifikuoti, turėti leidimus bei dokumentus. Atkreipkite dėmesį į poreikį, resiveriai skirstomi į horizontalius ir vertikalius, todėl atsakingai įvertinkite praktiškumo atžvilgiu, koks resiveris Jums reikalingas. Taip pat ne ką mažiau svarbi ir rinktuvo talpa, išsiaiškinkite savo poreikį kokios talpos Jums reikia dabar ir nepamirškite paskaičiuoti į ateitį, koks poreikis bus reikalingas, kad praėjusius mažam laiko tarpui nejaustumėte trūkumo. Taip pat susidursite su nesklandumais, kai mažos talpos resiveris nesugebės aptarnauti Jūsų norimo įrenginio, kompresorius išsijunginės, nes bus per daug apkrautas. Dar vienas iš aspektų yra slėgis, atkreipkite dėmesį į savo įrangą, kurią naudosite kartu su kompresoriumi, skirtingiems įrankiams-įrangoms reikalingas skirtingas oro slėgis, oro kompresoriai turi ribotuvus, tačiau ribotuvai slėgio neprideda, todėl jei įsigysite per mažo slėgio resiverį jis negalės būti naudojamas su aukštesnio slėgio prietaisais.

Oro slėgis

Kaip ir prie resiverių, taip ir prie sukomplektuotų oro kompresorių yra labai svarbus oro slėgis. Specialistai pataria, kad geriau turėti daugiau, negu mažiau, nes jeigu oro slėgis įrankiui yra per didelis, tuomet ribotuvo pagalba oro slėgis yra sumažinamas, tačiau jeigu Jūsų įrenginiui reikalinga didesnė oro srovė, jos jau nebe pakelsite, todėl Jums reikės įsigyti naują oro kompresorių su didesniu oro slėgiu. Todėl iš praktiškosios pusės yra siūloma iš karto pirkti kompresorių, kuris turi galingesnius funkcionalumus. Servisui yra rekomenduojama turėti 10 barų darbinį slėgį, tačiau jei servisas specializuojasi į padangų montavimą šiam servisui užtenka 8 barų. Pavyzdžiui, rinkdamiesi padangų montavimo staklėms reikalingas 8-10 barų darbinis slėgis. Specialistai pataria rinktis dviejų pakopų kompresorių, nes jo slėgis ir našumas bus didesnis.

Triukšmo lygis

Atkreipkite dėmesį į triukšmo lygi, skirtingi kompresoriai turi itin skirtingus triukšmo lygius. Svarbu atsakingai įvertinti patalpas, kuriuose naudosite kompresorių, taip pat darbo patalpos turi skirtingus akustikos lygius,  tai gali atsiliepti, tiek Jūsų darbo kokybei, tiek Jūsų sveikatai. Kompresorių garsas matuojamas decibelais (dB), esant galimybei būtinai išbandykite kompresorių vietoje, kurioje norite įsigyti kompresorių, taip sumažinsite galimybę nusipirkti prietaisą, kuris Jums bus nepatogus naudoti. 

Mobilumas

Kad išsirinkti patogų bei funkcionalų darbo įrankį, svarbu suprasti, kaip dažnai ir kokiomis sąlygomis jis bus naudojamas. Pavyzdžiui, jei kompresorių naudosite autoservise ir neturite galimybės įsirengti šlangas, kurios pasieks norimas vietas, rinkitės mobilų kompresorių. Mobilieji kompresoriai dažniausiai turi du ir daugiau ratų, todėl jei reikės nutempti kompresorių į įvairias vietas Jums tikrai pravers mobilus kompresorius, taip sutaupysite ir laiko ir energijos.

Gabaritiniai matmenys

Įsirenginėjant vietą, kurioje naudosite kompresorių atsakingai paskirstykite visų prietaisų planą ir įsivertinkite, kokio dydžio prietaisus galite sau leisti pasistatyti atsižvelgus į bendrą naudojimo plotą. Per didelis kompresorius gali tapti tikra našta ir griozdu Jūsų dirbtuvėse. Įsigijus per didelį kompresorių, galite nenaudoti visų jo teikiamų funkcijų, o tai galimai Jums taps nuostoliu, nes už galimybes yra mokama papildomai. Tačiau nepamiškite įvertinti ateities perspektyvos ir poreikio, jeigu planuojate didinti darbų apimtį ir manote, jog kompresoriaus funkcionalumo poreikis bus didesnis, pirkite su ateities perspektyva, taip sutaupysite pinigų.

Medžiaga (cinkas, geležis)

Mėlynos spalvos oro kompresoriai yra iš paprasto plieno, kurie gavę drėgmės gali rūdyti bei išleisti ora su vandeniu, kas gali sutrukdyti arba pakenkti Jūsų darbo procesui ar produktui. Taip pat, kad prailgintumėte plieninio kompresoriaus tarnavimą galima prie jo primontuoti oro sausintuvą, kuris į kompresoriaus sistemą nepraleis oro su vandeniu. Sidabro spalvos kompresoriai yra cinkuoti, tiek iš išorės, tiek iš vidaus, šie kompresoriai pasižymi ilgaamžiškumu, nes cinkas nesudaro galimybės atsirasti rūdims, tačiau jei procesui reikalingas oras be vandens ir cinkuotam kompresoriui reikalingas oro sausintuvas, tam, kad iš kompresoriaus išeitų sausas oras.

Elektros galia

Skirtingos talpos, galingumo bei struktūros kompresoriai turi skirtingą elektros galią, todėl būtina atsižvelgti į tai ar Jūsų elektros įvadui užteks pakankamai elektros galios ir galėsite sklandžiai dirbti su įvairiais darbo vietos prietaisais – įrankiais.